Acceleration Center FAQ

سوالات متداول

...

روشهای ثبت ایده به چه صورتی میباشد.

برای ثبت ایده لازم است به صورت انلاین ثبت نام کرده ویا از طریق اپ درخواست خود را ارسال نمایید. در حال حاضر بهترین روش دانلود فرمها و فزستادن به پست الکترونیک shetab@fanava.com میباشد. در مرحله بعد فرمها به صورت انلاین بر روی سایت قرار گرفته و کار آفرین میتواند به صورت مستقیم فرمها را پر کرده و الکترونیکی پیگیری نماید.

منظور از ایده داخلی و خارجی چیست ؟

به منظور استفاده حداکثری از تجربیات پرسنل گروه فن اوا ایده ها به دو بخش ایده های پرسنلی و ایده های خارج از گروه تقسیم شده اند.پرسنل گروه هم به صورت مجزا میتوانند طرحهای خور را مستقلا اعلام کرده و به عنوان شخص حقیقی ثبت نمایند. بدیهی است که تمام حق طرح متعلق به ثبت کنند خواهد بود.

مرکز جمع اوری ایده چیست ؟

طرحها به صورت، دانلود فر م، استفاده از اپلیکیشن موبایل و سایت به مرکز ایده ارسال میشوند. در این مرکز بررسی اولیه طرحها و دفاع از طرح صورت میگیرد.

مراحل کار در مرکز به چه صورت است ؟

پس از ورود طرح به مرکز توسط کارشناسان بررسی شده و در صورت لزوم از متقاضی به منظور دفاع از طرح دعوت به عمل خواهد امد. با توجه به طرح دفاع انجام شده و شرایط مورد نیاز، زیر ساخت مورد نیاز طرح از طرف گروه تامین شده و به کار آفرین تعلق میگیرد. میزان و نوع حمایت از طرحها با توجه به موضوع و امکانات گروه متفاوت خواهد بود. به طور مثال ممکن است طرحی فقط شامل استفاده از زیر ساختهای گروه به منظور پایلوت ایده در 2 ماه شود و طرح دیگر نیاز به فضای فیزیکی زیر ساخت و هزینه اولیه داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست اولیه چیست ؟

داشتن طرح مناسب
پر کردن فرمهای درخواست
داشتن افراد با توانمندیهای و مهارت مناسب در گروه
نیاز به زیر ساختهای فناوری اطلاعات

آیا تمامی اعضای تیم باید فرمهای مربوطه را پر نمایند ؟ یا فقط مختص صاحب ایده میباشد ؟

بله فرمهای مجزا برای ارائه دهنده ایده و سایر اعضای گروه در سایت موجود میباشد که باید توسط تمامی اعضا تکمیل شود. هدف از تکمیل کلیه رمها به منظور آشنایی بیشتر با تمامی اعضا و نحوه نگرش به کارآفرینی، مهارت و ... میباشد.

اگر استارتاپ ما دارای سرمایه گذار باشد باز هم میتوان از خدمات مرکز استفاده کنم ؟

بله در صورت نیاز به سرمایه گذاری بیشتر، دریافت تسهیلات زیر ساختی و ... میتوان با این مرکز به صورت مجزا همکاری نمود. بدیهی است که قرارداد قبلی با شرکت سرمایه گذار نیز مورد بررسی قرار میگیرد.

آیا شرکت ها هم میتوانند از این خدمات استفاده کنند ؟

بیشتر هدف از این واحد ارائه خدمات به کار آفرینان به صورت مستقل و افراد حقوقی میباشد.

آیا مشوقی بابت ثبت ایده در این مرکز نسبت به سایر مراکز وجود دارد

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار بیش از هزار نفر از نخبگان و استعدادهای برتر علمی و تأکید بر تکیه و حمایت از نخبگان و فرزانگان کشور در پرتو ایجاد نسلی جوان و پرتلاش و پرورش روحیه‌ی ما می توانیم هدف اصلی شتابدهنده فن اوا حمایت از نخبگان و کار آفرینان داخلی می باشد. به منظور تشویق بیشتر جوانان به ارائه طرحهای بومی مشوق هایی با توجه به نوع ایده برای طرحها در نظر گرفته میشود که این مشوق حتی برای طرحهای مردودی مرحله اول نیز تعیین خواهند شد.

لطفا پرسنل و مربیان واحد را اعلام نمایید ؟

گروه فن آوا شامل 10 شرکت زیر مجموعه دارای مجوز فعالیت در تمام زیر شاخه های فناوری اشلاعات بوده و دارای پرسنل مجرب در تمامی زیر ساختهای اشاره شده میباشد. با توجه به طرح موضوه هر کسب و کار شرایط بررسی شده و از بین پرشنل فن اوا و مدعوین مربیان به طرح ها اختصاص می باشند. لازم به ذکر است در حال حاضر هسته اصلی مشاوران تعیین شده که در سایت اعلام خواهد شد.

میزان وام، سرمایه، آموزش و سایر مزایای سیستم به چه صورت است ؟

همانگونه که اعلام شده میزان دقیق تمامی تسهیلات و مشوق های اشاره شده بر حسب موضوع اختصاص خواهند یافت.

آیا به تمام شرکتهای هزینه اولیه به صورت یکسان پرداخت میشود ؟

خیر میزان و نوع تمامی تسهیلات بسته به نوع کسب و کار متفاوت است.

سقف پرداخت هزینه ها و تشویقات به چه حد است ؟

سقف اولیه برای پیش شتابدهندگی 20.000.000 و برای شتابدهنده بر اساس کمیته اقتصادی گروه خواهد بود.

تعداد تیم های برگزیده در هر مرحله به چه تعداد می باشد ؟

در مرحله اول پس از بررسی در کمیته و دفاع از ایده ها، 15تیم برتر انتخاب شده، وارد دوره ۲ ماهه پیش شتابدهی می‌شوند. دوره ای که در آن آموزش‌های فشرده دریافت می‌کنند و دسترسی به فضای کاری دارند. شما برای این امکانات هیچ هزینه‌ای نمی‌پردازید. در این مرحله بسته به نوع استارتاپ، فصای مناسب، امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز، استفاده از متخصصین در بحث آموزش و .. به گروه اعطا شده و در حین کار نیز بسته به پیشرفت خدمات مورد نیاز از سوی گروه فن آوا تامین خواهد شد.

مرحله دوم شتابدهی به چه صورت است ؟

پس از اتمام دوره اولیه 2 ماهه پیش شتابدهی، تعداد 5 تیم نهایی به منظور استفاده از خدمات گروه فن آوا انتخاب میشوند تیمهای انتخاب شده دراین مرحله سرمایه اولیه و سایر خدمات را برای ۴ ماه دیگر دریافت می‌کنند.بسته به موضوع استارتاپ گروه میتواند تا 30 درصد از سهام تصویب شده را در قبال ارائه خدمات دریافت ‌کند و و به صورت عقد اسلامی مضاربه در موفقیت و شکست استارتاپ شریک می‌شود.

مزیت برگزاری دوره در شرکت های گروه فن اوا چیست ؟

گروه فن‌آوا به دلیل فعالیت طولانی مدت در تمامی حوزه های صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات قابلیت ارائه زیر ساخت مناسب در تمامی بخش‌ها به منظور ارائه خدمات مرتبط به استارتاپ‌ها را دارد و می‌تواند امکانات تسهیلگرانه در بخش اجرایی و ارائه خدمات را برای متقاضیان فراهم کند. علاوه بر زیر ساخت های مورد نیاز، بحث آموزش پرسنل و ارتباط با بازار هدف از دیگر مزیتهای گروه فن اوا میباشد.پرسنل مجرب و متعهد به منظور بررسی و کمک به اجرای طرح ها در مراحل مختلف و همچنین دارا بودن محیط کسب و کار مناسب به منظور پیاده سازی طرحهای تایید شده و ارتباطات مناسب با بازار هدف و دانشگاه از دیگر مزیت های گروه فن آوا است که می‌تواند با بهره‌مندی از ساختارها و ارتباطات مناسب، بازار هدف مناسب را به منظور بهره‌وری از امکانات ارائه شده توسط استارتاپ‌ها فراهم کند. پشتیبانی مالی به صورت اشتراکی و یا منفرد از طرحهای قابل قبول و برتر از مهمترین ویژگی‌های متمایز گروه فن‌آوا برای ایجاد مرکز شتاب دهنده استارتاپ‌های فناورانه در حوزه ICT است.

آیا برنامه ای برای معرفی شرکتها به سایر سرمایه گذاران نیز وجود دارد ؟

بله در هر 6 ماه پس از یررسی نهایی ایده ها، شرکتهای سرمایه گذار طرف قرارداد با فن آوا و یا سهام داران عمده و شرکای تجاری فن اوا دعوت شده و ایده ها توسط خود شرکتها معرفی میشوند. این رویداد به نام روز ارائه نامگذاری شده و بهترین مکان برای معرفی ایده ها به سرمایه گذاران خواهد بود.